Cielesność, erotyka, społeczny aktywizm i odkrywanie własnej tożsamości to tematy poruszane w ramach przeglądu filmów wybranych przez Anję Rubik i programerów 11.Netia OFF CAMERA. Wydarzenie zostało zainspirowane kampanią edukacyjną #SEXEDPL. Jakie tytuły znalazły się w programie Festiwalu?
Francuski reżyser i scenarzysta Robin Campillo, który przed trzema laty za sprawą "Eastern Boys" triumfował na Festiwalu, zdobywając główny laur konkursu „Wytyczanie Drogi”, wraca do Krakowa z nowym filmem. „120 uderzeń serca” to opowieść o rzeczywistości, jaką dane mu było poznać. Przeniósł akcję do Francji początku lat 90. Czasu, kiedy rozszalała się epidemia AIDS, zbierając kolejne ofiary, przy cichym przyzwoleniu rządu oraz koncernów farmaceutycznych. To przejmująca historia młodości, która zdecydowanie za wcześnie spotyka na swojej drodze śmierć.
Film zobaczysz na dwóch pokazach przedpremierowych. 29.04 o 21:30 (film zapowie sama Anja Rubik) oraz 4.05 o 18:00.
„Piękny kraj” po berlińskiej premierze obwołano nową „Tajemnicą Brokeback Mountain”. Filmy łączą znakomite kreacje aktorskie oraz natura, odgrywająca za każdym razem niebagatelną rolę. Za sprawą zdjęć Joshuy Jamesa Richardsa w „Pięknym kraju” jest pokazana w sposób naturalistyczny aż do bólu. To poruszające kino o pokonywaniu uprzedzeń, przełamywaniu barier i uczuciu z pozoru skazanym na porażkę.
Film zobaczysz 29.04 o 17:00.
Do dokumentu cenionego australijskiego fotografa mody oraz reżysera Jamesa Houstona dobrze pasowałby tytuł jednego z kultowych dzieł Woody’ego Allena: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać”. „Let’s Talk About Sex” opowiada o problematyce seksualności amerykańskich nastolatków, ukazując pewną ambiwalencję, która towarzyszy temu tematowi. Z jednej strony żyjemy w czasach, gdzie przesyconymi erotyką treściami jesteśmy wręcz bombardowani, z drugiej publiczna debata wciąż mieści się w sferze tabu. Reżyser przekonuje, że największą cenę płaci za to młodzież. Film to pozycja obowiązkowa nie tylko dla nastolatków, ale też ich rodziców.
Dokument będzie można zobaczyć przez pięć dni trwania Festiwalu w sali kina Ars (Aneks). Sprawdź harmonogram wydarzeń i kup bilet już dziś!
Przeglądowi będzie towarzyszyć dyskusja z udziałem Anji Rubik, zaproszonych ekspertów oraz twórczyni pierwszej polskiej erotycznej powieści graficznej – „Istota”, Aleksandry Hirszfeld, podczas której wspólnie zastanowimy się nad wagą i dynamiką edukacji seksualnej w życiu społecznym i kulturalnym w Polsce.
Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia, o godzinie 17:00 w Centrum Festiwalowym, w Pałacu pod Baranami. Wstęp jest otwarty.