Image
qa

„Listen” to niezwykle emocjonalna opowieść o rodzinie, która musi zawalczyć o wspólne szczęście. Na pytania o ten wyjątkowy obraz w rozmowie z Grzegorzem Stępniakiem odpowiedziała reżyserka Ana Rocha de Sousa. W sesji Q&A mogli wziąć udział widzowieprojekcji w kinie Kijów w ramach festiwalu Mastercard OFF CAMERA.  

 

Konfrontacja z brytyjskim systemem opieki społecznej, mogącego w bardzo krótkim czasie przekazać dzieci do przymusowej adopcji, była dla autorki szokująca. Poznała także historię Portugalki, która straciła swoje dzieci w podobnej sytuacji, co kazało jej postawić pytanie – jak coś takiego jest możliwe? Jak sama jednak podkreśla, „Listen” ma charakter uniwersalny, ponieważ podobne sytuacje mają miejsce w wielu krajach. W swojej produkcji odwołuje się do dobrze znanej rzeczywistości brytyjskiej o szczególnie sformułowanym prawie, w którym nie ma możliwości odwrócenia procesu adopcyjnego. 

 

Historia portugalskiej rodziny opowiedziana na ekranie nie skupia się wyłącznie na staraniach dorosłych. Niezwykle istotną rolę na planie „Listen” odegrali aktorzy dziecięcy. Na niewątpliwą zasługę młodej aktorki wcielającej się w jedną z głównych ról – głuchoniemej dziewczynki, Lu – reżyserka wielokrotnie zwróciła uwagę widzów, podkreślając jej niezwykłą dojrzałość i wrażliwość. Pytana o najbardziej wstrząsające sceny wskazała te związane z konfrontacją bohaterów z bezwzględnością systemu, w których ich dobre intencje zostają odebrane całkowicie opacznie. 

 

Celem przyświecającym reżyserce podczas tworzenia filmu było podniesienie świadomości na temat sytuacji nieoczywistych, trudnych do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Ana Rocha de Sousa wskazała bowiem na to, co także istotne w przedstawionej historii – choć to system jest przerażający, także rodzice nie są zupełnie bez winy. Jej zadaniem jako reżyserki nie jest jednak ich ocena, ale wykorzystanie mocy, jaką ma kino do pokazania niezwykle istotnego, a zarazem przytłaczającego problemu. Opowiadając o swojej produkcji stwierdziła, zadanie, które sobie postawiła, zostało osiągnięte, gdyż pokazała na ekranie zjawisko wykraczające poza osobiste doświadczenie, dokonując rodzaju społecznej interwencji.


 

Text author
Gabriela Mynarska
Picture author
Wiktoria Maziarczyk