Nowa produkcja Netflixa nosi tytuł Fanfik. Będzie to ekranizacja powieści Natalii Osińskiej. Do głównej roli poszukiwana jest osoba niebinarna lub transpłciowa.
Fanfik Natalii Osińskiej opowiada o 16-letniej Tosi, która odkrywa swoją tożsamość. Powoli zaczyna rozumieć, że jest chłopcem. Powieść wydana w Wydawnictwie Krytyki Politycznej jest debiutem Osińskiej.
Film wyreżyseruje Marta Karwowska. Fanfik ma być opowieścią o płci, dojrzewaniu, stawaniu czoła pierwszym problemom oraz o odkrywaniu tożsamości. Główną bohaterką filmu jest Tosia, która zaczyna odkrywać swoją genderową tożsamość. Produkcja zdecydowała się zaprosić na casting do roli Tosi/Tośka wyłącznie osoby transpłciowe i niebinarne.
Maciej Sojka, producent filmu, opowiada, że ich ambicją jest stworzenie filmowej opowieści z zaangażowaniem środowiska LGBTQIA+. – Liczymy, że casting, który właśnie się rozpoczyna, pozwoli nam obsadzić osobę transpłciową lub niebinarną w roli trans chłopca – opowiada Maciej Sojka.
Na stronie producenta filmu, Orphan Studio, można znaleźć ogłoszenie dotyczące castingu. Wedle jego treści, zgłaszający się nie muszą mieć ani wykształcenia, ani doświadczenia aktorskiego. Orphan Studio zapowiedziało, że odpowie na każde zgłoszenie.
Łukasz Kłuskiewicz, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie lokalnych treści w Europie Środkowo-Wschodniej w Netfliksie, przyznał, że propozycja realizacji filmu na postawie powieści Osińskiej ujęła ich właściwie od pierwszej prezentacji projektu.
- To historia niezmiernie silnej postaci, która musi walczyć o godność i uznanie ze strony innych. Opowiada o nastoletniej osobie, obawiającej się odrzucenia ze strony rówieśników i rodziny. To również historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata, która otwiera oczy i porusza serca. Netflix chce wspierać różnorodne projekty, również takie, które dla innych mogą wydawać się wymagające lub trudne. Producenci zwrócili naszą uwagę bardzo świadomym podejściem do „Fanfika" oraz uważnym poszanowaniem transpłciowego bohatera – opowiada Łukasz Kłuskiewicz.
Produkcja Fanfika wpisuje się w coraz silniej utrzymującą się tendencje, by w kulturze pokazywać pełną reprezentację społeczną. Film będzie promowany zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki niemu, polscy widzowie będą mieli szansę przyjrzeć się bliżej tematom tożsamości płciowej, który nadal jest poruszany niezwykle rzadko.
Produkcja Fanfika może być kolejnym krokiem na drodze, ku pokazywaniu, że świat nigdy nie był i nigdy nie będzie wyłącznie cispłciowy.
Julia Smoleń