Image
sam mendes

Sam Mendes odbierze Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Kieślowskiego dla reżysera podczas 30. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego EnergaCamerimage, który odbędzie się w dniach 12-19 listopada w Toruniu.

 

Sam Menes to brytyjski reżyser filmowy i teatralny. Laureat Oscara w 1999 za reżyserię za film „American Beauty”, a także reżyser dwóch filmów z serii o Jamesie Bondzie – „Skyfall” i „Spectre”. Najnowszy dramat Sama Mendesa - „Empire of Light” - ze zdjęciami Rogera Deakinsa, który współpracował z nim przy „1917” i „Skyfall” oraz udziałem Olivii Colman i Michaela Warda, będzie filmem otwierającym festiwal EnergaCamerimage i jednym z nominowanych w głównym konkursie. 

 

Jego najnowszy film „Empire of Light” to uznany przez krytyków dramat o sile ludzkiego połączenia w niespokojnych czasach. Akcja rozgrywa się w starym, wyblakłym kinie w angielskim nadmorskim miasteczku na początku lat 80. XX wieku i przedstawia Hilary (Olivia Colman), menedżerkę kina zmagającą się ze zdrowiem psychicznym, oraz Stephena (Michael Ward), nowego pracownika, który tęskni za ucieczką z prowincjonalnego miasteczka. Ta dwójka odnajduje poczucie przynależności w ich mało prawdopodobnym i czułym związku.

 

Sam Mendes będzie obecny na Camerimage, aby odebrać nagrodę i wziąć udział w Q&A po projekcji swojego filmu.

 

Kinga Majchrzak

źródło: HollywoodReporter.com, Variety.com